Geleceği Şekillendiren Teknoloji

with Yorum Yapılmamış

Geleceği Şekillendiren Teknoloji


Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Benzersiz bir teknoloji çağında yaşıyoruz. Matbaa, telefon ve internetin icadı gibi, tüm ilişkiler ağında yenilikler yaratacak bir kavram hayatımıza son hızla girmiş durumda. Türkçe’ye artırılmış gerçeklik olarak kazandırılan Augmented Reality’den söz ediyoruz. Bu yazımızda artırılmış gerçeklik nedir, artırılmış gerçeklik nasıl çalışır, bu soruların yanıtlarını arayacağız.

blog1 Geleceği hayal edenler onun inşaasında da büyük rol oynuyor. Her türlü tepkiye rağmen, vizyonu geniş kişi ve kurumlar hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor ve dünyamız değişiyor.

1899 yılında “Artık yeni hiçbir şey yok, icat edilebilecek her şey icat edildi” diyen Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell’in, 1977 yılında "İnsanların evlerinde bilgisayar bulundurmaları için herhangi bir neden göremiyorum" diyen bilgisayar şirketi Digital Equipment Corporation Başkanı Kenneth Olsen’in veya sesli filmin icadından bir yıl sonra 1927’de "Artistlerin konuşmalarını kim duymak ister ki?" diyen film endüstrisi yöneticisi Harry M. Warner’ın ve 1900’lerin sonunda "İnternet 1996 yılında tamamiyle çökecektir." diyen internetin mucitlerinden Robert Metcalfe’in haksız çıkmış olmalarına seviniyoruz, değil mi? Onların sözlerinin çürütülmesi zaman aldı ancak bugünün değişim rüzgarı çok daha hızlı esiyor.

Bugünün hayalperestlerinin gelecek öngörüleri, çok değil 20 yıl sonrasında eğitim sisteminden, tıbba, mimariden, eğlenceye kadar tüm alanlarda alışkanlıkları değiştirecek bir yeniliği getirdiler: Artırılmış gerçeklik. Peki, artırılmış gerçeklik nasıl çalışır, artırılmış gerçeklik nerelerde ve nasıl kullanılır?

laptop-2411303_1280

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik; gerçek dünya ortamı üzerine grafik, ses ve diğer duyusal geliştirmelerin gerçek zamanlı olarak eklenmesidir.*

Sanal gerçeklik (virtual reality) ile karıştırılabilen artırılmış gerçeklik aslında ondan tamamen farklıdır.

Sanal gerçeklikte girdiğiniz dünya, gerçek hayattan koparılarak elde edilmiş sanal bir dünyadır.

Gerçek hayatın üstüne inşa edilen ve onu interaktif kılan artırılmış gerçeklikte ise gerçek dünyaya dokunmaya devam edersiniz.**

Artırılmış gerçeklik nerelerde ve nasıl kullanılır?

Gelelim kullanım alanlarına... Bugün en yaygın olarak reklam, mimari ve eğitim sektörlerine girmiş durumda olan artırılmış gerçeklik, ürün tanıtımlarında tercih ediliyor. Bir mobilya alırken, onu evinizin içine yerleşmiş gösteren uygulamalarda, duvar panolarında, araba simülasyonlarında, dekorasyon veya üç boyutlu mimari modellemelerde artırılmış gerçeklik kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Eğlence ve oyunla tanıtımı birleştiren örnekler giderek çoğalıyor.

İnsanlık için en etkin ve faydalı kullanımlarını ise eğitim ve tıpta göreceğimiz öngörülüyor.

Gelecekteki iş tanımları gözden geçirilirken geleneksel eğitim anlayışı da tartışmaya açıldı. Daha etkin, verimli, ekonomik üretim modelleri robotlarla kurgulanıyor ve çocuklarımızın onlarla rekabet etmek zorunda kalmadan farklı yönlerini güçlendiren eğitim anlayışları geliştiriliyor. Çocukların, robotların sahip olmadığı insani özellikleri, yaratıcılıklarını, sportif ve sanatsal yönlerini geliştiren ve teknolojiden geri kalmamaları için hayal gücünü destekleyen yeni nesil eğitim araçlarıyla tanışmaları için yöntemler ortaya çıkıyor.

Canlanan Kitap Canlanan Kitap serimiz ile Türkiye’ye getirdiğimiz artırılmış gerçeklik kitapları da bu araçlar arasında yer alıyor.

 

Tıpta da heyecan verici gelişmeleri beraberinde getiren artırılmış gerçeklik, Prof. Adam Gazzaly’nin cam beyin projesi ile doruğa ulaştı. Artık nörologlar dev bir beynin içinde gezinebiliyor.

Bu teknolojinin çocuk gelişimi ve eğitimi konularındaki uygulama alanlarını yazılarımızda işlemeye devam edeceğiz.

Şimdilik ana fikir olarak; Meta 2’nin yaratıcısı Meron Gribetz gibi*** teknolojinin artık bizi gerçek dünyadan koparmak yerine çevremize daha derinden bağlamaya başladığına tanık oluyoruz, diyebiliriz.

 

Etiketler: Artırılmış gerçeklik Türkiye, Artırılmış Gerçeklik eğitim, Artırılmış Gerçeklik nasıl çalışır, Artırılmış Gerçeklik eğitim, Artırılmış Gerçeklik nasıl çalışır, Artırılmış gerçeklik uygulamaları, Artırılmış gerçeklik nerelerde kullanılır,  Artırılmış gerçeklik sanal gerçeklik, Artırılmış gerçeklik  kullanım alanları, Canlanan Kitap

 

*http://www.endustri40.com/artirilmis-gerceklik-augmented-reality/

**http://b4mind.com/dijital-pazarlama/sanal-gerceklik-ile-artirilmis-gerceklik-arasindaki-5-kritik-fark-2/

***https://www.ted.com/talks/meron_gribetz_a_glimpse_of_the_future_through_an_augmented_reality_headset?language=tr#t-17511