Çocuğunuza Kitap Okumanız İçin 9 Neden

with Yorum Yapılmamış

Çocuklarımıza kitap okumak için 9 neden

Hepimiz çocuklarımızın akıllı, söyleneni hemen anlayan, kavrayışı kuvvetli, kendine güvenen parlak zekalar olmasını isteriz. Bunun içindir ki, doğumundan 2-3 yıl sonra çocuğumuzu hayata hazırlayacak, akademik olduğu kadar sosyal yönlerini de güçlendirecek, ondaki potansiyeli doğru şekilde ortaya çıkaracak “o” yuvayı, okulu, öğretmeni bulmak için geceleri uykumuz kaçar.

İyi haber;  ebeveyn olarak çocuğunuzun öğrenme potansiyelini siz de ortaya çıkarabilir, ve onu besleyebilirsiniz, hem de basit bir yöntemle: kitap okumayı hayatınızın bir parçası haline getirerek…

Hepimiz kitap okumanın “iyi bir şey” olduğunu biliyoruz. Peki,  özellikle 2 ve 5 yaş arasındaki okul öncesi çocuklara kitap okuyarak onlara kazandırdığınız avantajları farkında mısınız?

kitap-okumak-icin-02

 

 1. Kitap okumak aranızdaki bağı güçlendirir:
  Minik bebeğiniz iki ayağı üzerinde yürümeye başladığında hayatınızın en hareketli dönemi de başlar. Bitmek bilmeyen enerjisiyle koşmaya, karıştırmaya, oynamaya ve keşfetmeye başlar. Yavaş yavaş sizin bir parçanız olmaktan çıkıp “kendi” olmaya adım attığı bu dönemde iki dakika yan yana sakince oturmak ve soluklanmak hayal olur. Birlikte kitap okumayı bir alışkanlık haline getirdiğinizde, okumak, sakince yan yana, kucak kucağa geçireceğiniz çok değerli bir zamana dönüşür.  Tabi ki uyku rutininin de ayrılmaz bir parçasıdır kitap okumak…
 1. Kitap okumak öğrenmede üstünlük sağlar:
  Okumayla birlikte anlamlandırma, kavrama, diğer bir deyişle beyindeki öğrenme kapağı açılır. Okul çağına gelmiş çocuklar arasında yapılan araştırmalar, erken yaşlarda kitapla büyüyen çocukların sadece dil eğitiminde değil, matematik, fen ve sosyal bilimler derslerinde de daha rahat öğrenebildiklerini ortaya koyuyor.
 1. Kitap okumak konuşmayı geliştirir:
  Küçük çocuğunuz sizi okurken dinleyerek dilin entonasyonunu yani kelimelerin tonlamasını, ifadelerin seslendirmesini öğrenir. Büyük ihtimalle ilgisiz zamanlarda da bu tonlamaları size geri gönderecektir…
 1. Kitap ile okumanın temelleri atılır:
  Hiçbirimiz okuma bilgisiyle doğmuyoruz; yani metin nedir, görsel nedir bilmeden doğuyoruz ya da yukarıdan aşağıya mı yoksa soldan sağa doğru mu okunur, bilmiyoruz. Kitap ile öğreniyoruz.
 1. Kitap okumak iletişim becerilerini geliştirir:
  Kitaptaki karakterlerin birbirleriyle olan iletişimleri, henüz sosyal bir ağ geliştirmemiş  çocuğunuza örnek olur, kendilerini daha iyi ifade ederler, ve karşılarındakileri daha iyi anlarlar.
 1. Kitap okumak hayal gücünü ve mantıklı düşünme becerisini besler:
  Çocuklar için 5 duyularıyla hissedemedikleri soyut kavramları anlamak zordur. Kitap okuyarak onları yeni dünyalara davet edersiniz ve sizin yanınızda bu dünyaları keşfederken hayal güçleri gelişir, soyut kavramları algılamayı öğrenirler, farklı senaryolarda neden-sonuç ilişkisini takip ederler ve sonunda hikaye paylaşmaktan zevk alan bireylere dönüşürler.
 1. Kitap okumak yeni deneyimlerin stresini azaltır:
  Çocuğunuz, bir kilometre taşına geldiğinde ve bundan dolayı bir sıkıntı yaşıyorsa, örneğin bezi bırakmak veya yuvaya başlamak gibi, kitap okuyarak bu stresini olumlu şekilde yansıtabilirsiniz. Kakasını yaptığı için ne kadar mutlu olan çocuğun hikakayesini ya da okula her gün gülümseyerek giden kızın hikayesini okuduğunuzda ona pozitif bir örnek göstererek stresini paylaşabilirsiniz.
 1. Kitap okumak konsantrasyonu ve disiplini arttırır:
  Küçük çocuklar çok sınırlı sürelerle dikkatlerini toplayabilirler, yaş ilerledikçe bu süre de artar. Kitap okuyarak dikkatlerini tek bir noktaya vermeyi öğretebilir ve hafızalarını güçlendirebilirsiniz.  Disiplin, akılda tutma ve dikkati toplama konuları, okula başladığında karşınıza bolca çıkacak.
 1. Neden kitap okumak mı? Çünkü eğlenceli!
  Küçük çocuklar için kitap okumak bir ders gibi değildir. Kitap okumanın tadına varan çocuk, televizyon da seyretse, kitaba ayıracak zamanı bulur. Hele de bu, satır satır ezberlediği bir kitapsa sizinle birlikte “okur”, ve bu ona eğlenceli gelir.