Resimli Çocuk Kitapları Nasıl Olmalı?: İyi Bir Çocuk Kitabının Özellikleri

with Yorum Yapılmamış

Çocuklarımıza kitap sevgisini kazandırmak için ne kadar erken kolları sıvarsak o kadar iyi… Günümüzde, klasik masallarla sınırlı kalmadan, çok geniş yelpazede çocuk kitabına ulaşmamız mümkün. Özellikle erken dönemde onları tanıştıracağımız resimli kitaplar, çocuklarımızın gelişimine destek olan, onları eğlendiren, yanlarından ayırmak istemedikleri birer dosta dönüşüyorsa ne mutlu bize! 

Gelin iyi bir resimli kitaptan neler beklememiz gerektiğine göz atalım. 

Seçtiğimiz kitabın, çocuğumuzun yaşına uygun olduğundan emin olarak başlayalım. Dil ve anlatımının yalınlığı, kavramların açık olması onların kitabı takip edebilmeleri için çok önemli. Resimli kitapların cümle yapıları basit, anlatımları akıcı olmalı. Kitapta, soyut sözcüklerden çok, çocuğa tarif edilebilecek somut sözcükler yer almalı. Ancak kitabın işlediği temaya bağlı olarak soyut kavramlarla da kelime hazinesine katkıda bulunmalıdır. Yazım kurallarına uygun olmalı ve noktalama işaretleri doğru kullanılmalıdır. Bir de canlı eylemler, “ördek vak vak dedi” gibi ifadeler onların ilgisini çekecektir. 

arpa-blog15

Konuların işlenişi hayal gücüne kapı aralayan, korkutucu öğeler taşımayan, evrensel değerleri destekleyen nitelikte olmalıdır.

İyi bir çocuk kitabının içeriğinde aşağıdakileri arayabiliriz. 

  • Mizah duygusu, 
  • Güven, sevgi, iyilik, cesaret, hoşgörü, sorumluluk, başkalarına saygı gibi olumlu temalar,
  • Ana düşüncenin bir ders, bir ibret gibi verilmemesi, onun hikaye yoluyla kavratılması, 
  • Estetik duyarlık,
  • Az sayıda kahraman olması
  • Zamanın kronolojik sıra izlemesi, geçmiş ya da geleceğe gidiş gelişler olmaması

dört-kafadar-r1-rev

Kendi kitaplarımız içinden bir örnek vermek gerekirse, Dört Kafadar Güneşi Yerine Asıyor, hayal gücü ve yaratıcılığa dayanan, sürükleyici bir hikayedir. Yazarı Bai Bing, çocuklara sesli okumalar yapmak için birebir olan bu kitapla pek çok ödül almıştır. 

Çocuk kitaplarının görsel niteliği de çok önemlidir

Sanatsal değer taşıyan resimlere sahip kitaplar çocukları daha derinden etkileyecek, yorum gücünü geliştirecektir. 

Yazıları takip ederken, onlarla uyumlu resimler çocukların olayları gözünde canlandırmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklarınızın estetik duygusunu da geliştiren kitaplar, onlarda daha derin izler bırakacaktır. 

uçan-farecik-odi-r1-rev

Görsel açıdan doğru bir kitaba örnek olarak; kendi kitaplarımız arasından Uçan Farecik Odi’yi örnek gösterebiliriz. Çocuklara, hayal etmelerini, hayallerine ulaşmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını tatlı bir hikaye ile anlatan Uçan Farecik Odi, fevkalade illustrasyonları ile büyük küçük herkesin gönlünü çalmaktadır.

Son olarak şunu belirtelim, sizin de okumaktan keyif alacağınız kitaplar seçerseniz, okuma saatleriniz çok daha zevkli geçecektir. 

Keyifli okumalar dileriz. 

 

Kaynakça:

http://www.bby.hacettepe.edu.tr/e-bulten/dosyalar/file/bulten_aralik2010/ucak_canakkale-bolge-semineri.pdf

http://www.egitisim.gen.tr/tr/index.php/arsiv/21-30/sayi-22-cocuk-edebiyati-mart-2009/305-cocuk-kitaplarinda-bulunmasi-gereken-bazi-ozellikler