Çocuklarda Mekan Algısı

with Yorum Yapılmamış

mekanalgisi“Çocuğumun mekan algısını nasıl geliştiririm?” diye merak edenlere…

Araştırmalar çocukların mekânsal algılarını geliştirmenin onların gelecekteki akademik başarısına katkı yaptığını gösteriyor. Mekan, yön, şekil ve oran algıları birbiriyle ilişkili olup buna yönelik aktiviteler coğrafyadan geometriye pek çok alanda büyümekte olan çocuklara temel yaratır.

Puzzle
En basit örnek tabii ki çeşitli şekillerde olan yapbozlardır. Küpler ve silindirlerle oynayan çocuğunuza bu oyuncakların şekilleri ve boyutları üstüne detaylı sorular sormanız onun şekil algısını güçlendirecektir. Basit bir puzzleda bile yivli parçalar ve köşeli parçalar arasındaki farklarla ilgili sorular sormak olumludur.

Harita
Bunun dışında mekan ve yön algısını geliştirmek için haritalar oldukça faydalıdır. Çocuklarınızın erken yaşta haritalara aşinalık kazanması bu amaçta işlevsel olacaktır. Dünya ve ülke haritaları içeren aktivitelerin yanında çocuklarınıza evlerinin, okullarının, mahallelerinin haritalarını çizdirmek mekan ve yön kabiliyetlerini geliştirir.

Resimli Kitaplar
Farklı perspektifleri yansıtan resimli kitaplar da oran ve yön algısını geliştirir. Kabartmalı, üç boyutlu, perspektif oyunlu grafikler, metinsiz ve sadece illüstrasyonlu kitaplar, mekânsal algısını geliştirecek resimli kitaplar çocuğun algısını açacaktır.