Mutlu, Barışçıl ve Öz Saygısı Yüksek Çocuklar İçin: Doğayla İç İçe Olmak

with Yorum Yapılmamış

 

park-3452913_960_720

Gün geçtikçe daha fazla çocuk doğadan uzaklaşıyor. Bu durumu düzeltmek için neler yapabiliriz? Sağlıkları ve gelişimleri üzerinde etkileri nelerdir, bu yazımızda bu soruların yanıtlarını sunmaya çalışacağız. 

Dikkat ettiniz mi, çocuklara yönelik televizyon programlarında ve kitaplarda en çok doğaya yer veriliyor. Orkestra üyesi böcekler, sevimli fareler, utangaç ayılar, hayalperest balıklar… Oysa bu programları izleyen, kitapları okuyan çocuklar eğer şehir hayatında büyüyorsa, doğadan o kadar uzak yaşıyorlar ki, doğanın bir parçası olan hayvanlar onlar için birer karakter olmaktan ileri gidemiyor. 

İç mekanda, özellikle de ekran karşısında çok fazla vakit geçiren çocuklar arasında, bilimsel araştırmalar kanıtlıyor ki, obezite, hiperaktivite, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü gibi yaygın rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. 

Essex Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sadece beş dakikalık “yeşil egzersiz” gençlerin zihinsel esenliği ve öz saygıları için itici güç olabiliyor. Araştırmaya göre, açık havada serbest ve yapılandırılmamış oyunlar, problem çözme becerilerini, odaklanma ve öz disiplini artırıyor. Sosyal olarak işbirliği, esneklik ve öz-farkındalık geliştiriyor. Duygusal yararlar arasında ise azaltılmış saldırganlık ve artan mutluluk sayılabilir. 

toddler-in-the-park-1995818_960_720

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Başkanı Efser Kerimoğlu da çocukların kaç yaşında olursa olsun, doğayla iç içe olması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “Bahçede büyüyen çocuklar toprakla oynayıp, karıncalara bakar, solucanları ve böcekleri tanır, böylece onlardan korkmamayı öğrenir”. Kerimoğlu, çocukların ayrıca, tohum ekip onları sulayarak zaman içinde bu bitkilerin büyümesini izleyebileceğini ifade ederek, “Böylece çocuk yaşamı ve doğayı tanır, ufku ve yetenekleri genişler” diyor.

Doğada Zaman Geçirmek Zihinsel Gelişimi Olumlu Etkiliyor

Doğada hayvanları, bitkilerin gelişimini, akarsuları ve yağmur, kar gibi doğa olaylarını gözlemleyen çocuklar neden-sonuç ilişkisi kurma konusunda daha başarılı oluyor. Doğayı gözlemleme alışkanlığı kazanan çocukların hayal gücü de gelişiyor. Doğal ortamda büyüyenlerin problem çözme ve iletişim kurma becerileri artıyor. Çocuklar çevreye, doğaya ve hayvanlara karşı daha duyarlı, daha bilinçli oluyor.

Çocukların arkadaşlarıyla birlikte doğal ortamda oynaması; yardımseverlik, empati ve merhamet gibi duyguların gelişmesine de katkıda bulunuyor. Küçük yaşlarda bu yetileri kazanan çocuklar grup çalışması, iş birliği ve dayanışma konularında yetenekli bireyler haline geliyor. TEMA Vakfı’nın yaptığı bir araştırmaya katılan çocukların %91’i, bitkilerin ve hayvanların olduğu ortamlarda daha mutlu olduğunu belirtiyor. Hayvanlarla iç içe büyüyen çocuklar ilerleyen yaşlarda iletişim bozukluğu, depresyon gibi sorunlarla daha az karşılaşıyor.

park-3452914_960_720

Çocuğunuzu Doğayla Buluşturmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun hem bedenen hem de ruhen sağlıklı bir şekilde büyümesini ve gözlem yaparak doğaya dair yeni şeyler deneyimlemesini sağlamak için hafta sonları doğa gezileri yapabilirsiniz. Çocuğunuzun toprakla oynamasına izin vererek ince motor becerilerinin gelişmesini destekleyebilirsiniz. Her gün yarım saatinizi çocuğunuzla birlikte çevrenizdeki hayvanları beslemeye ayırabilir; imkanınız varsa evde hayvan besleyebilirsiniz. Çocuğunuzla fidan dikme etkinliklerine katılabilir, evinizde saksıda çiçek ve sebze yetiştirebilirsiniz.

Kaynakça: 

http://dogalaile.blogspot.com.tr/2015/04/kutulanmams-cocuklar-yetistirmeye-ne.html

http://www.hurriyet.com.tr/dogal-ortam-cocugun-yetenegini-gelistiriyor-15130507

http://bilgibebek.blogspot.com/2016/02/doga-ve-cevrenin-cocuk-gelisimine-etkileri.html

http://www.milliyet.com.tr/cocuklarin-saglikli-gelisimi-icin-dogaya-ihtiyaci-var-pembenar-yazardetay-aile-1717338/

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2010/aug/16/childre-nature-outside-play-health

http://www.hurriyet.com.tr/dogal-ortam-cocugun-yetenegini-gelistiriyor-15130507