Keşif Dolu Geziler: Çocuklarınızla İstanbul’da Gidebileceğiniz 6 Müze

with Yorum Yapılmamış

arpa-blog10

Havalar güzelleşti. Çocuklarla dışarıda vakit geçirmenin tam zamanı. Onları heyecanlandıracak, ufuklarını genişletecek, birlikte keyifle yapabileceğiniz aktivitelerin başında müzeleri gezmek yer alıyor. Bu geziler sayesinde, çocuklar hem kültürel mirasımızı tanımış olacak, hem genel kültürleri, beğeni duyguları ve gözlem yetenekleri gelişecektir.

Müze gezinizle birlikte yan etkinlikler de düşünebilirsiniz. Bir resim müzesine gitmeden önce, önemli ressamları çocuğunuza tanıtabilir, onun resimlerinden kendi evinizde bir sergi açabilirsiniz.

Bazı müzeleri gezdikten sonra da gezinizi oyunla destekleyebilirsiniz. Mesela Oyuncak Müzesi’nin ardından çocuğunuzu kendi oyuncakları sınıflandırması için teşvik edebilirsiniz.

Sizler için İstanbul’da gidebileceğiniz müzelerden bazılarını derledik.

 

1.İstanbul Oyuncak Müzesi

oyuncakmuzesi

Şair, yazar Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005 yılında kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerini bulabilirsiniz. Göztepe semtinde tarihi bir köşkte yer alan müze, Sunay Akın’ın 1990 yılından başlayarak pek çok ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan satın aldığı oyuncak tarihinin en değerli eserleriyle kuruldu. Bugün dünya çapında saygın bir müze olan Oyuncak Müzesi’nde çocuklarınızla katılabileceğiniz harika etkinlikler de bulunuyor. 

Etkinlikler hakkında bilgi almak ve ziyaret saatleri için:

www.istanbuloyuncakmuzesi.com

 

2.Rahmi Koç Müzesi

rahmikoçmüzesi

Rahmi M. Koç Müzesi, tüm ülkelere ve geçmişten günümüze tüm dönemlere ait, endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin ve belgelerinin toplanması, ev sahipliği yapılması, araştırılması, korunması ve sergilenmesine adanmış bir müzedir. 1994 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi, 1996 yılında Avrupa Konseyi “Yılın Müzesi Özel Ödülü”ne layık görülmüştür.

Çocuğunuz burada otomobil, uçak, gemi ve trenlere hayran kalacak, tarihten bu yana teknolojik gelişmeleri inceleme fırsatı bulacak.  

Ziyaret Saatleri için:

www.rmk-museum.org.tr

 

3.İstanbul Modern Sanatlar Müzesi

Istanbul Modern, modern art museum, Istanbul, Marmarameer, Türkei

Sanatçı ruhlu bir çocuğunuz varsa, bu müzeyi mutlaka gezdirmenizi öneririz. Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat sergileri düzenleyen ilk özel müzesi olarak 2004 yılında, İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki 8.000 metrekarelik bir alanda kurulmuştur. Süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sineması ile çok yönlü bir hizmet sunar.

İstanbul Modern, aynı zamanda bir sanat eğitim kurumudur. Çocukların ve gençlerin görsel sanatlar alanında eğitilmesi amacıyla müze içinde ve dışında programlar yürütülmektedir. Bu müzede pek çok ücretsiz çocuk programı yer almaktadır.

Ayrıntılı bilgi için:

www.istanbulmodern.org

 

4.Deniz Müzesi

denizmüzesi

İşte hem merkezi konumda, hem de şık bir müze. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan Deniz Müzesi, Türkiye’de kurulan ilk askeri müze.  Türk denizcilik tarihinin geçmişten günümüze ne aşamalardan geçtiğini, sahip olduğumuz değerleri, belgelere dayanarak aktaran mutlaka görülmesi gereken bir yer. Müzenin içinde küçük denizcilere hitap eden bir oyun alanı da yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için:

www.denizmuzesi.dzkk.tsk.tr

 

5.İstanbul Arkeoloji Müzeleri

arkeolojimüzesi
 

Güzel bir günde, hem Gülhane Parkı’nda bir gezinti, hem de Arkeoloji Müzeleri’ni ziyaret programı yapabilirsiniz. Baştan uyaralım, bu müze bir güne sığmaz. İçinde bulunan Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi neredeyse tüm uygarlık tarihini gözler önüne sermektedir. Tarihin farklı dönemlerine izler bırakmış uygarlıklardan kalan çeşitli eserlere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müze arasında yer alır. Ayrıca Türkiye’nin de müze olarak düzenlenmiş ilk kurumudur. Sahip olduğu çarpıcı koleksiyonların yanı sıra müze binalarının mimarisi ve bahçesi ile de tarihsel ve doğal öneme sahiptir.

Ziyaret saatleri ve günleri için:

www.muze.gov.tr/tr/muzeler/istanbul-arkeoloji-muzeleri

 

6.Miniatürk

miniatürk

Bu açık hava müzesi tam çocuklara göre!

Türkiye’nin ilk minyatür parkı olan Miniatürk, 60.000 metrekare alan üzerine kurulmuştur. Miniatürk’te, 15.000 metrekare maket alanı, 40.000 metrekare yeşil ve açık alan, 3.500 metrekare kapalı alan, 2.000 metrekare havuz ve suyolu, 500 araçlık otopark yer almaktadır.

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk’te, 59 eser İstanbul’dan, 55 eser Anadolu’dan 12 eser ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere 126 maket eser sergilenmektedir.

Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümeli Manastırı’na, Kubbet-üs Sahra’dan Nemrut Dağı Kalıntıları’na dek pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya geldiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserler de yeniden canlandırılmıştır.

Miniatürk’te çocuğunuzla beğendiğiniz yapıların gerçeğini görmek için yeni programlar da yapabilirsiniz…

Detaylar için:

www.miniaturk.com.tr

 

Kaynakça:

www.istanbuloyuncakmuzesi.com

www.rmk-museum.org.tr

www.istanbulmodern.org

www.denizmuzesi.dzkk.tsk.tr

www.muze.gov.tr/tr/muzeler/istanbul-arkeoloji-muzeleri

www.miniaturk.com.tr