2-3 yaş krizleri için alternatif bir çözüm: Çocuklarla sağlıklı iletişim için mizahi bir yaklaşım

with Yorum Yapılmamış

arpa-blog14

Çocuğu olan herkes az ya da çok bu dönemi yaşar… Malum “iki yaş krizi” ile başlayan, ardından “karakterinin oturmaya başladığı üç yaş”la devam eden, sonra okula başlama stresi vs. diye anne-babaları zorlayan sanki sonsuz bir sınav. Çocuğunuzun büyüme sürecine bu şekilde baktığınız zaman kendinizi çıkmazda hissedersiniz. 

aggressive-1748701_1280

 

Tam Krizi Güzel Yönettiğinizi Düşünürken…

Şöyle bir olay hayal edelim: 3 yaşındaki çocuğunuz piknikte yerdeki çamura yatmak istiyor. Siz mantıklı açıklamalar yapsanız bile kulak asmıyor. Sizi ittiriyor, tepinmeye başlıyor. Sonunda siz de biraz sinirlenmeye başlıyorsunuz. Ona belki biraz daha gergin bir tonla uyarılarda bulunuyorsunuz. Oysa o kendisini her şeye karar verebilecek kabiliyette hissediyor ve kendine sınırlama getirilmesinden hiç hoşlanmıyor. Bilinçli ebeveynlerin çıkmazı da işte bu noktada başlıyor. 

crying-613389_1280

Bilinçli ebeveynler çocuk yetiştirmekle ilgili o kadar yazı okumuştur ki, zor anlarda akıllarına hemen uzman tavsiyeleri gelir. Sakin olmaya ve tutarlı davranmaya çalıştıkça kendileri de gerilirler. Çocuğunu mantıklı olmaya davet ederken, sabırlarını yitirmişlerdir. Etrafta krizi izleyip yorum yapan yabancılar varsa veya eşinden destek alamıyorsa, hiç beklenmedik bir yerde büyük patlama gerçekleşebilir. 

Oysa farklı bir yol izleyebilirsiniz… 

Olayın komik yönünü görmeye çalışabilirsiniz. Siz rahatlar ve olayın içinde bir espri yakalarsanız, çocuğunuz da bir süre sonra size katılacaktır. Mantıklı açıklamalardan çok, duygusal bir iletişim, sizden ona aktarılacak bir mizah onu çok rahatlatacaktır. 

Tuttururken onun taklidini yapabilir, tepinmelerini dans gibi gösterebilirsiniz. Sonra da yerdeki yapraklarla bu işi bir oyuna dönüştürebilirsiniz. 

Bir süre sonra yükselen duygular, öfkeden gülmeye, ardından da yerini sakinliğe bırakacaktır. 

family-2485714_1280

Mizah ve kahkaha, mutlu ve sağlıklı bir aile hayatının son derece önemli unsurlarıdır. Aslında, herhangi bir ailenin ihtiyacı olan temel ögelerdendir:  sevgi, saygı, sohbet, kahkaha, birlikte geçirilen zaman ve düzenli aile yemekleri. Kahkahaların ailenizin gelişmesine yardımcı olacak en kolay ve eğlenceli yollardan biri olduğunu unutmayın.

Mizah, evde sevinç ve keyif atmosferi yaratır. Aile ilişkilerini güçlendirir, doğal bağlar kurar, paylaşılan hatıralar ve bağlantı noktaları yaratır. Sevgiyi teşvik eder. 

Kendinizi çok ciddiye almamayı başarabilirseniz, sorunları daha kolay aşabilirsiniz. Çocuğunuzu yetiştirirken her an doğru davranmanız zaten mümkün değil. Siz elinizden geleni yapan, duyarlı bir ebeveyn olduktan sonra gerisi büyük oranda yoluna girer.

Eşinizi ve çocuğunuzu güldürmenin yollarını keşfederseniz, bunu tekrar tekrar başarmak için istek duyarsınız ve zor anlarda çözümü getirecek, ailenize özel espriler yakalamış olursunuz. 

Alaycılık ve küçümseme noktasına varmayan mizah, hem yaşam boyu çocuğunuzu rahatlatacak bir yetenek olarak onda yeşermeye başlar, hem de aranızdaki bağları güçlü tutar.

Kaynakça: 

www.focusonthefamily.com