Okuma Aşkına: Dünyanın En Güzel Çocuk Kütüphaneleri

with Yorum Yapılmamış

Sizler için dünyaki en havalı kütüphaneleri derledik. Bir giden tekrar  tekrar gitmek için sabırsızlanıyor. Bu kütüphanelerde çocuklar için, salıncaklar, kaydıraklar, masallardan fırlamış gibi duran evler ve dev kitaplar bile var. Ülkemizde de son dönem bu gibi yenilikçi ve ilham verici çocuk kütüphanelerinin yapılması için yetkili birimler seferber olmuş durumda. Heyecan verici değil mi?

Panorama House Ev Kütüphanesi – Güney Kore

panorama_ev

Ahşap bir kaydırak düşünün, etrafı merdiven basamakları gibi tasarlanmış kitaplarla çevrili… İstediğiniz kitabı seçip hooop kayıyorsunuz! Aslında burası bir ev kütüphanesi, aile kütüphaneyi evin kalbi haline getirmiş. Ne dersiniz, harika değil mi?

 

Brentwood Çocuk Kütüphanesi, Amerika

brendwoodçocukkütüphanesi

Dev kitaplar, kök salmış ağaçlar ve bir kenara çekilip kitap okuyabileceğiniz konforlu köşeler… Burası, kitaplardaki hayal dünyasını pekiştiren bir masal evi sanki.

 

Yeşil Kütüphane, Singapur

singapur

Dünyanın çocuklar için yapılmış ilk yeşil kütüphanesi. My Tree House (Ağaç Evim) Kütüphanesi, sadece geri dönüşümlü materyallerden yapılmış. Okullardan toplanan 3000 geri dönüştürülmüş plastik şişeden ışık veren bir ağaç oluşturulmuş. Doğaya saygı, diye biz buna deriz!

 

Muyinga Kütüphanesi, Burundi

muyinga

Bu kütüphane aynı zamanda işitme engelli çocuklar için bir okul. Ayrıca hayal dünyanızı uçuracak harika bir el yapımı hamak da bulunuyor.

 

Hjørring Halk Kütüphanesi, Danimarka

danimarka

Bu kütüphanenin bölümleri, farklı alanlardan geçen kırmızı bir şerit ile bağlanıyor. Bu şekilde kitapların dışında eğlenceye ve sürprizlere de ulaşabiliyorsunuz!

 

Soneva Kiri Kütüphanesi

sonevakiri

Soneva Kiri Kütüphanesi, ağaçların üstüne kurulmuş bir harikalar diyarı. Kütüphane çoğunlukla bambu kullanılarak yapılmış. Ekoloji, eğlence ve eğitimle ilgili harika deneyimler sunuyor.
Japon Resim Kitapları Kütüphanesi / İvaki Japonya

japon-resim-kitaplari-kutuphanesi

Bu kütüphane ise Japonya’daki okul öncesi yaştaki çocuklar için çocuk resim ve boyama kitabı kütüphanesi. Ünlü Japon çizgi filmlerinin yaratıcıları daha çekirdekten yetişiyor demek ki!

 

Londra Regent’s Park – İngiltere

londra

Bir ağaç ev ve bir kütüphaneden daha iyi bir ikili olabilir mi? Londra’da hem çocuklar hem de yetişkinler ağaç tepesindeki bu kütüphaneye bayılıyor!

 

Pekin Poplar Kütüphanesi – Çin

pekin

Kütüphanedeki gökkuşağı renkleri küçük okuma odalarında size eşlik ediyor. En sevdiğiniz kitapla zaman geçirmek için ne harika bir yer!

 

Bursa Nilüfer Belediyesi Çocuk Kütüphanesi

bursa

Bir örnek de ülkemizden… Bursa’da Nilüfer Belediyesi tarihi bir binada çok neşeli bir çocuk kütüphanesi yapmış. Sadece kitaplar değil, zeka oyunları, oyuncaklar da var. Merak vitaminin her çeşidini burada tadabilirsiniz!

 

Kaynakça: 

www.egitimpedia.com

www.okuyanpanda.com

www.bursa.bel.tr