Çocuklarınızın akrabalık bağlarını güçlendirmenin yolları: Güven ve Sevgi Dolu Büyük Bir Ailenin İçinde Olmak

with Yorum Yapılmamış

 

arpa-blog9Çocuklar için ait oldukları ilk topluluk birlikte yaşadıkları aile bireyleri. Toplumda ait oldukları doğal grup da akrabaları… Kreşe veya okula başlamadan önce, anne-babaları dışında komşular, mahalledeki arkadaşlar ve akrabaları ile tanışıyorlar. Sosyal bağları küçük yaştan itibaren ne kadar güçlü olursa, kendilerini de o kadar mutlu ve güvende hissediyorlar. O nedenle, giderek akrabalık bağlarının zayıfladığı günümüzde, bu konu hakkında bir yazı yazmak istedik.

akrabalık

Çocuklar akrabalar arasında bir gruba ait olma hissini kazanırlar

Çocuk gelişim uzmanları ve psikologlar, ebeveynlerinin doğup büyüdüğü yerleri görüp kan bağı olan kişileri tanıyan çocukların sosyal ilişkilerinin daha iyi olduğunu, sosyal kaygılarını yendiğini, bunun da okul ve iş hayatını olumlu yönde etkilediğini vurguluyor. Akrabalarını tanımayan çocukların bir gruba ait olma hissinin kan bağı olan kişileri tanımayla kolayca kazanılacağını ifade ediliyor.

akrabalık4

İş hayatını bile etkiliyor

Sadece okula gidip gelen, anne-babası dışında akrabalarıyla ilişkileri zayıf olan çocuklar, eğitim hayatında başarılı olsa bile çalışma hayatında ilişki kurmakta zorlandığı için başarısız olabiliyor. Akrabalarla iyi ilişki kurmak sorumluluk duygusunu geliştirdiği gibi sosyal kaygıları da yok ediyor. Büyüklerin çocuğu takdir etmesiyle çocukların motivasyonu artıyor. Akrabaları tanımanın çocukların sosyalleşmesine ve başarısına olumlu katkıda bulunuyor.

Neler yapılabilir?

Ailelere de bu anlamda büyük görev düşüyor. Uzaktaki akrabaları göremeseniz de, arada telefonla dahi olsa çocuklarınızın iletişimini sağlayarak, onlar hakkında anılarınızı anlatarak, doğum günlerinde, bayramlarda programlarınıza onları da dahil ederek çocuklarınızın hayatına akrabalarını dahil etmiş olursunuz.

akrabalık6

Yaz yaklaşırken çocuklarınızın akrabalık bağlarını güçlendirmek için sizler için bir ufak etkinlik önerimiz var. Gelin çocuklarınızla bir aile albümü hazırlayın. Arşivlerden resimleri toplayarak aile ağacınızı çocuğunuzla birlikte hazırlayın. Çocuklarınızı akrabaları ile ilgili temel bilgileri öğrenmesi konusunda teşvik edin. Hatta akrabalarıyla mini röportajlar yaparak onların görüşmesini de sağlayabilirsiniz. Yaz tatilinin bir kısmını bir akrabasında geçirme şansı varsa, bu albümü kuzenleriyle de hazırlayabilir. Minik araştırmacıların etkinliği sonunda, kalıcı, sevgi dolu bir albüm ortaya çıkacaktır.