Kitap Seçerken Dikkat Edilecek 5 Nokta

with Yorum Yapılmamış

Çocuğunuza kitap seçmenin püf noktaları Arpa Blog’ta…

Kitap seçerken kitapçıda zaman geçirir ve ilgimizi çekecek bir kitap bulmak için sayfaları karıştırırız. Zaman zaman sevdiğimiz bir yazarın yeni çıkan kitabı için koşa koşa gideriz en sevdiğimiz kitapevine. Ya çocuklarınız? Kitaplarla yeni tanışan, ilk tanışmada mutlu olsun istediğiniz çocuğunuz için kitap seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? İşte 5 adımda çocuğunuz için kitap seçmenin püf noktaları:
blog 4

 1. Olumlu mesaj vermeli!
  Seçtiğiniz kitap, kapağından içeriğine kadar olumlu mesajlar vermeli. Kötü, çirkin, koca burun gibi çocuklarda olumsuz algılar uyandıran içeriklere sahip olmamalı.
 2. Çocuğunuzun yaşına uygun olmalı!
  Çocuklarda her yaşın ayrı bir algısı vardır. Kendi algı derecesinden yukarıda ya da aşağıda bir kitap seçerseniz hem sıkılabilir hem de kitaplardan hoşlanmayabilir. Örneğin küçük yaştaki çocuklar için kavramlara yoğunlaşabilir, ileri yaşlar için hikayeleri olan kitapları tercih edebilirsiniz.
 3. Çizimler korkutucu olmamalı!
  Küçük yaştaki çocuklar için seçilen kitaplarda renkli, sevimli çizimler tercih edilmeli. Koyu renkli ve gotik çizimler ileri yaşlarda çocuğun kendi zevkine göre seçebileceği içerikler olacağı için erken yaşta tercih edilmemeli.
 4. Kitabın şekilsel özellikleri yaşa uygun olmalı!
  Büyük puntolu, kalın sayfaları olan ve mat kağıda basılmış kitaplar çocuğunuzun kitaba olan ilgisini artıracaktır.
 1. Okul öncesi için kısa cümleler içeren kitaplar seçilmeli!
  Okul öncesi çocuklar için kısa cümleler hatta kelimelerden oluşan kitapları tercih etmelisiniz.