Arpa’nın Öyküsü

with Yorum Yapılmamış

Aslında basit, yalın ve mütevazı bir arpa tanesi…
Masada kırıntı olan, yere düştüğünde yerden toplanan
Yüzlerce hektarlık bir tarlada zaman ve sabır isteyen…
Çok sevdik biz onu… Çünkü;
Toprağa ektik emek oldu
Savaşta yemek oldu
Açlıkta doyuran oldu.

Biz savaşı yaşamış bir neslin torunlarıyız. Büyüklerimiz savaş döneminden bahsederken en çok yaşadıkları açlığı ve kıtlığı anlatırlardı. Arpa tanelerini yerden toplayıp biriktirirlermiş. Çünkü onlar günlük yaşamda önemsenmeyen, temel ve basit bir arpa, bir mısır, bir buğday tanesinin zor zamanlarda bir ölüm kalım meselesi haline gelebildiğine şahit olmuşlardı. Kıtlık nedir, biz bilmeyiz elbette, ama zor zamanlarda nasıl ki bir arpa tanesi ölüm kalım meselesi haline gelebiliyorsa, temel değerlerin yok olmaya başladığı günümüz dünyasında da birey olarak bozulmadan ayakta kalabilmek bir mesele. İşte bizi ve çocuklarımızı ayakta tutup besleyecek şeylerden biri de bu Arpa.

Çocuk, küçük insan, en bozulmamış insan… Elimizdeki arpa tanelerini çocuklara vermek istiyoruz, kimisi kendi ekmeğini yapsın, kimisi aldığı taneleri bilgi tarlalarına ekip yetiştirsin, kimisi de sadece günlük ihtiyacını karşılasın diye.

Okul öncesi çocuklar için yayın yapan Arpa Kitap, çocuklara okumayı sevdirmek, okurken kafalarında etiketleme yapmadan, onları yönlendirmeden gerekli öğretiyi vererek eğlendirmeyi hedefliyor.

Çocuğun okuma yazma alışkanlığı kazanması, 2 yaşlarında yaptığı görsel okuma ile başlar. Bu dönemde de başrolü resimli kitaplar çeker. Önemli olan hikayesi, doğru Türkçe kullanımı, alt metni ve illüstrasyon dili, yaratıcılığı çocuk için doğru ve yaşına göre seçilmiş olsun.