Çocuklar İçin Stresli Bir Dönem: Okula Dönüş

with Yorum Yapılmamış

children-99507_1280

Yaz tatilinin bitmesine az kaldı. Çocuklar okula geri dönerken neler hissediyorlar, neler düşünüyorlar, iç dünyalarında neler olup bitiyor? Kuşkusuz her çocuk farklıdır ve heyecanlarının seviyesi de farklıdır. Bu yazımızda genel olarak, onlara stresle nasıl baş edebilecekleri konusunda yardımcı olabileceğimiz bir kaç ipucu yer alıyor. Ebeveynler nasıl davranmalı? Çocuklarının kaygılarını nasıl giderebilirler?  Yanıtları yazımızda, keyifli okumalar dileriz.

Kurallara ve Baskılara Geri Dönüş mü, Arkadaşlara Geri Dönüş mü?

Birçok çocuk yaz tatilini çok kısa bulup ev ödevlerine ve kurallara geri dönmeye direnirken, bazıları ise arkadaşlarının ve etkinliklerin tadını çıkarmayı umuyor. Günümüzde çocuklarımızın stresine ne yazık ki, modern çağın etkileri de ekleniyor. Bir araştırmaya göre, Batı ülkelerinde, 13 yaşında çocukların, okul denince endişelendikleri unsurların başında, sosyal medya yoluyla zorbalık, başarılı olma baskısı, popüler olma baskısı ve beğenilme baskısı geliyor.

Stresle baş etmeyi öğretmek, onlar için yapabileceğimiz en büyük desteklerden biri olacaktır. Onların zihinsel sağlığını geliştirip mutlu olmalarına katkıda bulunabiliriz. 

learn-2387228_1280

Neler Yapabiliriz?

Okul başlamadan önce stresi azaltmak ve zihinsel sağlığı artırmak için, telefon veya TV gibi dikkat dağınıklığı yaratacak medyadan uzakta, bir aile buluşması yapın.

Okul malzemeleri ne olacak, neler alınmalı, gibi sıradan sohbetler edin.

Okul yemekleri, okul etkinlikleri, eve dönüş saatleri, işten dönüş saatleri gibi sizi bekleyen rutininiz hakkında konuşun.

Kışın seyahat planınız varsa veya okul gezisi olacaksa onları konuşun ve yazın.

Okula dönüşle ilgili notlarınızı yazın ve buzdolabına asın. 

Endişeleri Hakkında Konuşun 

Çocuğunuzu bekleyen dönemi aklında canlandırmasını sağladıktan sonra onun endişelerini dile getirmesi için teşvik edin. Sosyal medyada yaz boyunca onu rahatsız eden bir şeyler oldu mu? Görmek istemediği bir arkadaşı var mı? En çok kimi özledi? Ona sözlü veya fiziki şiddet uygulamasından korktuğu bir arkadaşı var mı? 

Çocuklarınız gönüllü olarak sorunlarını paylaşmıyorsa, sadece okulun başlangıcı hakkında neler hissettiğini sorun. “Bence, arkadaşlarını tekrar görmek harika olur.” gibi kendi fikrinizi açıklayın ve tepkisini ölçün. 

Onların yanıtlarını yargılamadan, sadece dinleyerek kabul edin. Anlık doğru yanıtlar vermek zorunda olmadığınızı unutmayın ve aranızdaki paylaşımın bile onun stresini azaltmada yardımcı olduğunu her zaman hatırlayın. 

Kendisini kötü hissettiği zaman ebeveynlerinin yanına gidebileceğini bilmesi, bir çocuk için en büyük güvencedir. 

Siz de okul hakkındaki görüşlerinizi gözden geçirin ve olumlu, olumsuz yönlerini eşinizle birlikte sıralayın. Olumsuzluklar fazla ise, seyirci kalmak yerine siz de müdahale edin. 

Tüm çocuklarımıza, keyifle öğrenecekleri, deneyimler elde edecekleri ve güzel dostluklar kuracakları bir yeni eğitim dönemi dileriz. 

kids-1093758_1280

 

Kaynakça:

WarningSignsforParents.com 

https://www.psychologytoday.com/us/blog/warning-signs-parents/201707/lessen-your-child-s-back-school-stress