Oyuncaklar Olmadan Evde Oyun Oynamanın Yolları

with Yorum Yapılmamış

oyunEn Eğlenceli Ev Oyunları

Oyuncakların renkli dünyası çocuğunuza birçok şey öğretebilir. Her oyuncak, farklı bir beceriyi ve duyuyu geliştirir. Peki, oyuncaklar olmadan çocuğunuza bu becerileri kazandırabilir misiniz? Hatta bunu yaparken kendinizi de oyunun içine katabilir misiniz? Cevaplar için önerilerimize göz atabilirsiniz.

1. Şişeye kağıt atma (0-3 yaş)
Oldukça basit bir şekilde kurgulayabileceğiniz bu oyun için ihtiyacınız olanlar sadece beş kiloluk boş bir pet şişe ve küçük kağıt parçaları. Kağıtları şişenin etrafına dizerek çocuğunuzdan onları şişeye atmasını isteyebilirsiniz. İlk birkaç kağıdı şişeye atarak oyunu siz başlatabilirsiniz.


2. Silinebilir duvara resim çizme (0-6 yaş)
Çocuğunuzun yaratıcılığını önemli ölçüde geliştirebilecek bu oyun için tek yapmanız gereken evinizin bir duvarını silinebilir duvar boyası ya da stickerla kaplamak. Çocuğunuzun yaş grubuna özel olarak seçeceğiniz boyalarla (parmak boyası, sulu boya vs.) duvarı istediği gibi renklendirmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken ona eşlik ederek birlikte vakit geçirebilirsiniz.


3. Yiyeceklerle surat yapma (3-6 yaş)
Bu oyun ile yemek zamanları eğlenceli birer aktiviteye dönüşebilir. Salam, salatalık, domates ve zeytin ile bir surat hazırlayabilir, sonrasında çocuğunuza kahvaltısını eğlenceli bir şekilde yaptırabilirsiniz.


4. Benim gibi yürü (4 yaş ve üzeri)
İhtiyar adamın, ördeğin ve robotun yürüyüş şeklini gösterdikten sonra çocuğunuzdan bunu taklit etmesini isteyebilirsiniz. Bir yandan eğlenirken bir yandan da çocuğunuzun gözlem yeteneğinin gelişmesini sağlayabilirsiniz.