Resimli Kitaplar Neden Önemlidir?

with Yorum Yapılmamış

resimliResimli kitapların eğlenceli dünyasıyla tanışın!

Okuma-yazma bilmeyen, ilkokul öncesi çağdaki çocuklara yönelik hazırlanan resimli kitaplar, çocuğunuzun gelişiminde önemli yer tutar. Hayal gücünü besleyen, onu kitapla tanıştıran bu renkli kitaplar hem çizimleriyle hem de hikayeleriyle özenle seçilmeli. Bir diğer önemli kriter ise bu kitabı ona nasıl sunacağınız. Çok iyi kurgulanmış bir resimli kitap, bir anda sıkıcı bir oyuncağa dönüşebilir. Burada size önemli bir görev düşüyor. O da bu kitapları eğlenceli ve yaratıcı oyunlarla süsleyerek çocuğunuza sunmak.
Peki “Resimli kitaplar neden önemlidir? Bunu birkaç maddede sıralayabiliriz:

1. Kitapla tanışma
Resimli kitap çocuğa okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi kazandırmanın ilk aşamasıdır. Çocuğunuz ve kitap arasındaki ilişki bu aşamada kurulur.

2. Çocuğunuzla olan iletişim
Her ne kadar resimli kitaplarda çok fazla kelime ve cümle olmasa da bu içerikleri çocuğunuza aktarmalısınız. Bunu yaparken şarkılar, tekerlemeler ve çeşitli sesler çıkararak eğlenceli bir hale getirebilir, çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu onunla olan iletişiminizi de güçlendirerek, onun gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır.

3. Hayal gücü
Çocuğunuzun hayal gücü resimli kitaplar ile gelişecek ve ona hayatı boyunca yardımcı olacaktır.

5. Görsel düşünme
Çocuğunuz, resimli kitaplar ile gördükleri ile beyninde bulunan bilgiler arasında bağlantı kuracaktır.

6. Dinleme
Sizin masal tadında anlattığınız hikayeler ve resimlerle tüm dikkatini size veren çocuğunuz karşısındaki dinlemeyi öğrenecektir.

Resimli kitaplardan vazgeçmeyin…