Uyku Eğitiminde Nasıl Kitap Okunmalı?

with Yorum Yapılmamış

Bir Varmış, Bir Yokmuş…

arpa-blog7

Anne-babalar için tatlı bir hayal: Çocuğunuzun kendi kendine ve yatağında uyuması. Aslında sanıldığı kadar zor değil. Cesaret etmeniz ve hem kendinize, hem çocuğunuza güvenmeniz önemli. Uyku eğitimi konusunda farklı görüşler ve farklı yöntemler mevcut. Ancak hangi yöntemi seçerseniz seçin, çocuğunuzun kendi yatağında uykuya dalmasını desteklemek için kitaplardan yardım alabilirsiniz. 

 

uyku_2

 

Uyku Rutininin En Önemli Kısmı: Kitap Okumak

Huzurlu bir uyku, çocukların sağlıklı gelişimi için sevgi, yemek ve oyun kadar gereklidir. Çocuklar genellikle uyku saati geldiği zaman, yeni keşfettikleri dünyayı, anne-babalarını, oyunlarını bırakmak istemezler. Ayrıca yatağa yattıklarında da kendiliğinden uykuya geçiş konusunda zorlanırlar. Onun sağlıklı uykusu için yapabileceğimiz ilk yardımcı etkinlik bir rutin oluşturmaktır. Her akşam aynı saatte, uyku vaktinin geldiğini belirtmek, tuvalet ihtiyacını gidermesini, dişlerini fırçalamasını ve pijamalarını giymesini sağlamak, “İyi geceler”, deyip gece lambasını takmak ve ardından kitap okumak… Genellikle bu rutini oturtmaya başladığınız ilk gün uyum gösterseler de, sonunda işin uykuya bağlanacağını anladıkları anda, sizi biraz yorabilirler. Bir bardak daha su istemek, tekrar tuvalete gitmek, pijama değiştirmeye kalkmak gibi her türlü yola başvurabilirler. Sabrınız sınansa da, onların bu hareketlerinin ne kadar sevimli olduğunu düşünüp sinirlenmemeyi başarabilirseniz bu işi çözmüş sayılırsınız. 

human-3092272_1280

Yumuşak ve Şefkatli Bir Ses Tonu 

Nihayet onu yatağına yatırıp kitap okumaya başladıysanız gerisi çok daha kolay gelir. İçerisinde çocuğunuzu korkutacak soyut kavramlar olmayan, onun dış dünyaya güvenini pekiştirecek mutlu sonla biten güzel bir hikaye ya da masalı, yumuşak, şevkatli bir ses tonuyla okumaya başladığınız anda, dikkatini size verecektir. 

Kitabın içerisinde, çocuğunuzun kelime dağarcığında yer almayan sözcükleri okurken eş anlamlısı ile ikame ettirebilir, onun anlayacağı bir ifadeyle destekleyebilirsiniz. 

Arada gözlerini açar ve kitaptaki resimleri merak ederse, bir kez gösterip, ardından hayal etmesi için onu yönlendirebilirsiniz. 

Uykudan önce okuma sırasında en önemli anahtar, sizin de kitaptan zevk almanız, ona yardımcı olmaktan mutlu olmanız ve sabrınızı korumanızdır. Çocuklarınız bu huzur ve sevgi dolu anları hissederek çok daha kolay bir biçimde uykuya geçiş yaşayacaklardır. 

fantasy-3237644_1280

Kitaplar, çocuklarınızın zeka ve dil gelişimini sağlar

Unutmayın ki, çocuğunuza kitap okuduğunuz zaman, onun zeka, dil gelişimine büyük katkıda bulunuyor, duygularını ve dış dünyayı daha iyi anlayıp güvenlerinin artmasını sağlıyorsunuz. Bunu her akşam uykudan önce yaptığınız zaman onun dünyasına benzersiz katkılarda bulunmuş olacaksınız. Bu düşünceyle sabırlı olup uyku çalışmalarınızı devam ettirmenizi öneririz. 

1 hafta gibi kısa bir süre sonra, çocuğunuzun bu rutinden çok hoşlandığını fark edecek, rahat bir uykuya kolayca geçtiğini ve kitapları çok sevmeye başladığını göreceksiniz. 

uyku1

Aile içi duygusal paylaşıma ilişkin son bir notumuz var. Çocuk, ebeveynlerden birisi ile daha az vakit geçiriyorsa okuma rutinini onun üstlenmesinde büyük fayda var. Eşit bir paylaşım söz konusu ise bir gün anne, bir gün baba şeklinde bir sıralama yapabilirsiniz. 

 

Gökten üç elma düşmüş, biri çocuğunuzun, biri sizin, biri masal kahramanlarının olmuş. 

Tüm çocuklarımıza tatlı uykular dileriz.