Yaşlara Göre Kitap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

with Yorum Yapılmamış

shutterstock_251581639Zaman hızla akıp gidiyor. Daha dün gözlerini dünyaya açan miniğiniz büyümeye ve dünyayı algılamaya başladı. Ona her şeyin en güzelini en doğru şekilde öğretmek istiyorsunuz. Çok da haklısınız. Dünyayı en güzel şekilde tanıyacağı, kendini geliştireceği ve hayal gücünü besleyeceği kaynaklardan biri de kitaplar. Peki her yaş günü geçtiğinde büyüyen ve beğenileri değişen çocuğunuza hangi özellikleri taşıyan kitapları alacağınızı biliyor musunuz?

 

1-2 Yaş

Çevreyi Tanımaya Başladı

Algısının yeni yeni gelişmeye başladığı bu dönemde basit konulu ve bol resimli kitaplar tercih etmelisiniz. Bu onun çevresini ve nesneleri öğrenmesini sağlar.

 

2-4 Yaş

Kelimeleri Öğrendi ve Geliştiriyor

Bu yaş gurubunda yine bol resimli ve az metinli kitaplar tercih etmelisiniz. Resim ile cümleler arasında bağlantı kurabildiği bu dönemde onu çok zorlamamanız için büyük puntolu ve renkli detaylara sahip kitapları seçebilirsiniz.

 

4-6 Yaş

Onun Dünyası Artık Çok Renkli

Çok şey öğrendi ve öğrenmeye devam ediyor. O yüzden hayal gücünün gelişimine katkıda bulunacak masal, resimli öykü gibi kitaplar tercih etmelisiniz. Hafızası güçlendiği için öğrendiklerini unutmaz ve kahramanları seçmeye başlar.

 

7-8 Yaş

Artık Okuyor ve Yazıyor

Artık size ihtiyacı kalmadı. Kendi okuyor ve yazıyor. Onun hoşuna ve beğenilerine hitap edecek kısa hikayeler tercih edebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, olumlu özellikler taşıyan hikaye kahramanları tercih etmek olacaktır.

 

9-10 Yaş

Beğenir ya da Beğenmez

İçeriği daha detaylı ve kapsamlı kitapları tercih etmelisiniz. Dil yeteneklerini geliştiren, dilbilgisi ve imla kurallarını öğreneceği bu yaş aralığında klasikler ve kurguları iyi yapılmış kitapları seçebilirsiniz. Seçimi onunla birlikte yapmalı ve ona bu konuda güvendiğinizi de göstermeyi unutmamalısınız.