Çocuklarınız okuma arkadaşları edinsin: Yazın Bir Kitap Takası Düzenleyin

with Yorum Yapılmamış

Çocuklar doğduktan sonra, çok kısa süre kullanacağımız eşyalar için hemen ikinci ele başvururuz. Kısa süre kullanılacak bir beşik, bebek koltuğu, puset, tanıdıklarımızın ikinci el kıyafetleri için hemen harekete geçeriz. Şimdi bu listeye bir de kitapları ekleyelim. 

 

 

 

arpa-blog12

Tasarruftan daha fazlası

Her ebeveyn, çocukları olduğunda, aile bütçesinin ne kadar zorlandığını yaşayarak öğrenir. İlk masrafları kısmak adına, çocuklu aile ve yakın tanıdıklar arasında bir dayanışma başlar. Yeni anne-baba daha ne olduğunu anlamadan, evleri ikinci el çocuk eşyalarıyla dolup taşar. Bu hem yeni doğan bebeğin 2-3 yıl kullanacağı eşyaları temin ederek masrafları kısar, hem de çocukları büyüyen ailelerin evlerinde boş yer açar. 

Günümüzde bu dayanışmaya kitap takası da eklendi. İkinci el kitaplar için mahalle evlerinde, gönüllü ebeveynlerin düzenlediği takas günleri gerçekleşmeye başladı. Ayrıca, kitap takası yapılabilecek internet siteleri ve sosyal ağlar da hızla yayılıyor. 

Bu dayanışma sizin için tasarruftan çok daha fazlasını sağlayacak, kitap dostlukları kurmanıza ve çocuğunuzun gelişimine faydalı olacaktır. 

Dilerseniz kaynakçada da yer verdiğimiz mevcut oluşumlara katılabilir, sitelerden faydalanabilir, dilerseniz kendi takas etkinliğinizi oluşturabilirsiniz. 

İşte kitap değişimi yapabilmeniz için birkaç ipucu: 

Açık bir davetiye göndermek yerine grubunuzu sınırlandırın. Kitap takasına katılacağınızı düşündüğünüz küçük bir grupla başlayın. 

Aileleri kalitesiz, tv karakterli kitaplardan kaçınmaya davet edin. 

Bir zaman çizelgesi, bir gündem belirleyin ve katılımcıları etkinlikten haberdar edin. 

Kitapları türlerine ve yaş gruplarına göre tasnifleyin. Listeniz için bir tablo hazırlayın. 

Getirilen her kitap karşılığında bir kitap verin.

Kitap takasının nasıl ve ne zaman biteceğini belirleyin.

Kalan kitapları etkinliğe getiren kişilere geri verebilir, bir kütüphaneye bağışlayabilir veya grubunuz için ortak bir kütüphane oluşturabilirsiniz.

 

Keyifli okumalar dileriz… 

 

Kaynakça:

https://www.parentmap.com/article/book-swaps-for-kids

http://www.kadikoy.bel.tr/Haberler/belediye-bahcesinde-kitap-keyfi  

http://www.kitapodam.com/

http://www.kitapbu.org

Book Moch uygulaması

kitapdostum uygulaması